Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
Pomagam w razie problemów związanych z widocznością w internecie - Masz problem - zapytaj!
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
Zasady montażu blachodachówki

Ponieważ montaż paneli dachowych poprzedza ich rozładunek - należy pamiętać o zasadach przeprowadzania takich prac. Otóż bezwzględnie wymagana jest tutaj odpowiednia ilość osób - tyle, aby odległość między osobami po jednej stronie przenoszonego arkusza nie była większa niż 1 m.

Brak odpowiedniej ilości osób spowoduje, że blachy będą się giąć ponad ich wytrzymałość i naginać na krawędziach, co będzie widoczne na pokrytym dachu. Nie wolno przesuwać jednego arkusza blachy po drugim, gdyż spowoduje to uszkodzenie powłoki poliestrowej. Podczas rozładunku zalecana jest szczególna ostrożność.

Blachodachówkę układa się na łatach, których rozmieszczenie i grubość zależy od odległości między krokwiami. Najczęściej producenci pokryć zalecają rozstaw łat 35-40 cm. Grubość natomiast powinna wynosić odpowiednio: przy odległości krokwi od krokwi 60 cm - łaty 2,5 x 5,0 cm; gdy odległość sięga 90 cm - łaty 3,8 x 5,0 cm; gdy wynosi 120 cm - łaty 5,0 x 5,0 cm.

Ołatowanie pod blachodachówkę można zamocować:

na krokwiach (w maksymalnym rozstawie 1,2 m) przykrytych folią paroprzepuszczalną;

na pełnym deskowaniu z papą, do którego przybija się kontrłaty w rozstawie co 60 cm i łaty drewniane (lub stalowe perforowane);

na starych pokryciach z blachy, płyt azbestowo-cementowych, dachówki cementowej bądź ceramicznej - jeśli materiały te będą stanowiły podkład, do którego można zamocować łaty i kontrłaty;

na starych pokryciach z papy lub gontów (pod warunkiem, że deskowanie jest w stanie wystarczająco dobrym do zamocowania na nim łat i kontrłat).

Rozpoczynając montaż paneli dachowych należy pamiętać, że można po nich chodzić wyłącznie w obuwiu o miękkiej podeszwie, stawiając stopy tylko w dole fali.

Montaż paneli rozpoczyna się zawsze od lewej, dolnej krawędzi dachu. Montaż musi być zgodny z deską czołową okapu, a nie z deską szczytową. Najprostszym sposobem jest przymocowanie "deski wyrównującej" 3 cm od czoła okapu na zewnątrz dachu i montowanie paneli do niej. Innymi słowy panele należy kłaść równolegle do linii okapu. Nie należy brać szczytu jako odniesienia równoległości, ponieważ może to z dużym prawdopodobieństwem dać "zębowe zakończenie" przy prawej stronie okapu.

Blachodachówkę mocuje się wkrętami za pomocą długich śrub samogwintujących się z gumową podkładką uszczelniającą. Należy je wkręcać zawsze w dole fali. Śruby powinny przechodzić przez panele pod kątem prostym. Zaleca się używanie wkrętarki akumulatorowej lub wiertarki ze sprzęgłem i uchwytu mocującego. Przeciętne zużycie śrub 4-6 sztuk/m kw.

Panel musi być najpierw całkowicie przymocowany, dopiero później można dokonywać montażu kolejnych paneli. Obróbki blacharskie należy montować za pomocą wkrętów lub gwoździ z podkładką gumową.

W przypadku konieczności przycinania paneli należy stosować nożyce wibracyjne (nibler), ewentualnie piłkę do metalu lub nożyce do blach. Opiłki ciętej blachy należy natychmiast usunąć z paneli miękką zmiotką.

Gąsiory mocuje się wkrętami do co drugiego grzbietu fali, po zainstalowaniu wszystkich paneli. Zaleca się zainstalowanie uszczelek wzdłuż całej kalenicy.

Blachodachówki powinny być magazynowane w pomieszczeniach suchych i przewiewnych, na podporach o szerokości 10 cm i wysokości 20 cm. Maksymalny rozstaw podpór nie powinien przekraczać 1 m. Przechowując blachy powyżej 4 tygodni należy przełożyć poszczególne arkusze cienkimi listwami dystansowymi. W przypadku blachy foliowanej należy bazwzględnie usunąć folię przed upływem 14 dni od chwili dostawy. Należy podczas składowania zabezpieczyć blachy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (możliwość zaparzenia blachy). Należy też zabezpieczyć blachę przed podrywaniem podmuchami wiatru.

Błędy popełniane podczas montażu blachodachówek

Najwięcej uszkodzeń blach dachowych ma miejsce już w trakcie rozładunku. Najczęściej przyczyną tego jest zbyt mała ilość osób do wykonania tych prac. W takiej sytuacji może dojść do załamań rozładowywanych arkuszy, powodujących uszkodzenia zarówno warstwy ochronnej, a co za tym idzie korozję blachy, jak i samego rdzenia stalowego - co z kolei uniemożliwia prawidłowy montaż paneli (zapewniający szczelność pokrywy dachowej). Zapisy instrukcji montażu i składowania blach dachowych dostarczane klientom przez producentów paneli wyraźnie mówią ile osób powinno uczestniczyć w rozładunku.

Innym czynnikiem powodującym uszkodzenia paneli dachowych jest nieprawidłowy sposób ich składowania - bez zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Cyrkulacja ta zapobiega tzw. "zaparzaniu blach", tj. dyfuzji warstw ochronnych wynikającej z bliskiego kontaktu składowanych blach. Powstałe w ten sposób uszkodzenia są nieodwracalne.

Równie częstą przyczyną powstawania uszkodzeń paneli dachowych jest ignorowanie przez wykonawców (dekarzy) lub inwestorów postanowień instrukcji montażu. Najczęstrzym przypadkiem jest stosowanie do cięcia arkuszy urządzeń ciernych. Wysoka temperatura pracy urządzeń tego typu oraz odpryskujące rozgrzane opiłki niszczą powłoki ochronne blach powlekanych, tworząc niebezpieczne dla pokrycia ośrodki korozji.

Uszkodzenia arkuszy już położonych na więźbie dachowej powoduje też używanie przez ekipy monterskie obuwia z twardymi podeszwami. Dochodzi przez to do mikrouszkodzeń powłok ochronnych będących ogniskami korozji.

Marcin TatarczuchQmac Sp. z o.o. Systemy Dachowewspółpraca: Mirosław Ziach, Magdalena PołećArtykuł powstał przy współpracy z firmą: "

Data wiadomości: 2002-05-31
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        

Dodany: 2011-10-13 08:52:25
MAM ZAMIAR WYMIENIC DACH WIDZE ZE MUSZ ZWROCIC SZCZEGOLNA UWAGE NA DEKARZY ABY MIELI ODPOWIEDNI SPRZET NO I OBOWIE..
Autor: AGA     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2013-07-23 01:23:57
A co ty kurwa myślisz
Komentarz anonimowy     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2013-09-18 17:03:04
Naucz się wysławiać, po twojej wypowiedzi widać że masz mały poziom IQ
Autor: Ja     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2013-09-22 17:29:59
ta deska czołowa to nici a pas nadrynnowy
Autor: grześ     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2014-10-30 16:46:19
To wszystko kozie pod ogon...
Autor: j23     + Odpowiedz na komentarz

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 -\Kraj
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl