Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
Naucz się najbardziej popularnego 
tańca 
klubowego - West Coast Swinga!
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
Sześć zasad przygotowania podłoża pod wymalowanie farbą fasadową

Chcąc prawidłowo przygotować podłoże pod wymalowanie farbą fasadową należy:

Odczekać przewidziane reżimem technologicznym 4 tygodnie sezonowania nałożonego na ścianę tynku. Taki okres sezonowania wiąże się z dużymi zmianami chemicznymi, jakie zachodzą w tynku w trakcie tych 28 dni. Niewysezonowanego tynku nie należy malować jak również gruntować przed malowaniem. To statnie grozi, w przypadku zbyt małej ilości wilgoci, tzw. "spaleniem się cementu", co spowoduje, po pewnym czasie, odpadanie tynku. Nie wymagają sezonowania farby silikatowe (na silnie zasadowym szkle wodnym), ponieważ charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Farby te są jednak dość drogie, a ich kolorystyka ogarniczona.

Po oczyszczeniu elewacji myjką ciśnieniową (odtłuszczeniu jej) powtórnie sprawdzić pylistość podłoża, a w razie potrzeby podłoże wzmocnić.

Starannie gruntować przed malowaniem każdą kilkuletnią, nie malowaną wcześniej elewację. W takich przypadkach gruntowanie zapewnia dwie korzyści: wzmacnia wewnętrznie strukturę tynku i jednocześnie zmniejsza chłonność tynku, czyli jego nasiąkliwość, co ma swój wymiar ekonomiczny w postaci mniejszego zapotrzebowania na farbę (w stosunku do elewacji nie wzmacnianej). Należy przy tym pamiętać, że penetracja w głąb tynku lub innych materiałów mineralnych jest tym lepsza, im mniejsze cząsteczki polimeru, który jest zawarty w gruncie. W nowoczesnych gruntach średnia wielkość wynosi 0,06 µm, natomiast w wielu innych, wciąż oferowanych, 0,15-0,3 µm. Jak rozpoznać dobrze penetrujące środki? Dobry grunt będzie na pewno półprzezroczysty, a nie mleczny.

Uważać, żeby nie "przegruntować" podłoża. Każde wzmacnianie ma swoje granice, nadmierne gruntowanie grozi zeszkleniem podłoża, które świeci się wówczas jak szyba - co doskonale widać stając przy samej ścianie i patrząc wzdłuż muru, najlepiej w stronę światła słonecznego. W przypadku przedawkowania środka wzmacniającego podłoże należy rozcieńczyć farbę wodą w stosunku 1:1, co pozwoli uzyskać bardzo wodnistą konsystencję. Dzięki temu farba nie będxie się ślizgała po przegruntowanej powierzchni i złapie przyczepność pod właściwe malowanie.

Pamiętać, że gruntowanie farbą przed wymalowaniem pomaga przy normalnej chłonności tynku, gdy problemem jest delikatna powierzchowna pylistość. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo chłonną elewacją, do gruntowania nie wystarczy farba - niezbędny jest środek gruntujący.

Uwzględnić to, że kolory bardzo intensywne będą słabiej kryły niż kolory tzw. ziemiste (brązy, piaski, mahonie, kolory ceglaste). Wynika to z technicznych możliwości koncentracji odpowiedniej ilości pigmentu oraz jego typu. Pigmenty koloru białego i tzw. kolorów ziemistych są wysoce kryjące i farby oparte na tych kolorach mają znakomite krycia. Natomiast pozostałe - bardzo inbtensywne żółcie, czerwienie, pomarańcze, zielenie oraz granaty wymagają odpowiedniego potraktowania, aby uzyskać odpowiedni efekt dekoracyjny, a jednocześnie nie narazić się na niepotrzebne koszty. Również w systemach kolorowania (przy wspomnianych powyżej kolorach intensywnych) wymagane jest stosowanie podkładów. Dobrym przykładem, gdy bezwarunkowo należy użyć podkładu jest malowanie żółtą farbą na zielonych płytach kartonowo-gipsowych. W takim przypadku 3-4 -krotne malowanie okaże się niewystarczające, niezależnie od tego, czy farba jest z mieszalnika, czy gotowa (zakładając, że posiadają takie same parametry kolorystyczne). Prostym sposobem na rozwiązanie takiego problemu jest przygotowanie rozbieli farbą białą (kolor wysoce kryjący), tak aby uzyskać 80-85 % koloru. To rozwiązanie pozwala na szybkie pokrycie powierzchni i jednoczesne uzyskanie tła bardzo bliskiego kolorystycznie. W przypadku dużych różnic w kolorystyce ściany, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnego tła kolorystycznego, co zapewnia kolor beżowy. Jedynym ograniczeniem stosowania beżu jako podkładu jest występowanie faktury na elewacji, wtedy optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie rozbieli, która zdecydowanie lepiej zapewni równe pokrycie powierzchni.

Błędy

Najczęstrzymi błędami wykonawczymi przy stosowaniu farb jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Oto najważniejsze przyczyny późniejszych problemów:

Skrócenie na własną rękę okresu sezonowania tynku poniżej 4 tygodni (chyba, że zastosuje się do wymalowania farby silikatowe).

Zaniechanie sprawdzenia pylistości podłoża po jego oczyszczeniu i odtłuszczeniu.

Niezagruntowanie przed malowaniem nie malowanej wcześniej, kilkuletniej elewacji.

Przegruntowanie, czyli nadmierne wzmocnienie podłoża.

Gruntowanie tylko farbą na bardzo chłonnych elewacjach.

Zapominanie o tym, że kolory bardzo intensywne oraz tzw. kolory ziemiste inaczej kryją.

Zbigniew BuszMALFARB Sp. z o.o.Artykuł powstał przy współpracy z firmą: "

Data wiadomości: 2002-11-03
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        

Dodany: 2013-08-23 10:27:27
grunt to podstawa , ja zawsze na mojej budowie gruntuje osobiście nie daje tego nikomu ponieważ nie ufam ludziom że zrobią to sumiennie , jest jednak i na to sposób bo przecież wszystkiego sam nie ogarne , można kupić grunt barwiony czy do zwykłego czystego gruntu dodać pigmentu i takie tam ...
..ładnie wtedy widać gdzie grunt jest a gdzie gruntu nie ma , oczywiście wszystkiego trzeba doglądać na bierząco ..

chętnie bym podyskutował o najnowższych technologiach
pozdrawiam
Autor: nieznany     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2014-06-26 15:14:44
Chetnie bym posluchala o najnowszych technologiach...
Komentarz anonimowy     + Odpowiedz na komentarz
Dodany: 2014-06-26 15:15:48
lub bardziej poczytala---Sarah.
Komentarz anonimowy     + Odpowiedz na komentarz

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 -\Kraj
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl