Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
Farby do malowania wnętrz

Nowoczesne farby do wymalowań wewnętrznych stwarzają zdecydowanie większe możliwości trwałego, dekoracyjnego pokrycia ścian i sufitów, w porównaniu z farbami klejowymi czy wapiennymi, stosowanymi do niedawna najczęściej. Obecnie używa się powszechnie farb dyspersyjnych akrylowych i winylowych, natomiast o wiele rzadziej farb silikatowych, lateksowych i rozpuszczalnikowych.

Jakie cechy farby uznaje się za jej największe zalety?
Są to:

Zdolność bardzo dobrego krycia malowanej powierzchni, także krycia zabrudzeń.

Trwałość koloru (farba kolorowa nie może przez długi okres blaknąć a farba biała żółknąć) oraz trwałość ogólna farby (nie może łuszczyć się i odpadać z wymalowanej powierzchni).

Łatwość rozprowadzania na malowanej powierzchni (farba nie powinna chlapać, kapać z sufitu, ani ściekać ze ścian).

Łatwość utrzymania wymalowanej powierzchni w czystości - w przypadku zabrudzenia jej, powinna istnieć możliwość skutecznego umycia wodą z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych.

W przypadku farb o szczególnym przeznaczeniu, najważniejsze są cechy specyficzne. I tak np. farby zabezpieczające powierzchnie przed grzybami i pleśniami muszą mieć dodatek skutecznych i nieszkodliwych dla ludzi i zwierząt środków grzybobójczych.

Do wymalowań wewnętrznych nadają się również farby ogólnego stosowania. Z uwagi na konieczność sprostania wymogom dotyczącym farb zewnętrznych fasadowych, stosowanie ich jest jednak, generalnie biorąc, nieekonomiczne (farby fasadowe są przeciętnie ponad dwukrotnie droższe od farb do wymalowań wewnętrznych, gdyż muszą odznaczać się odpornością na bezpośrednie oddziaływanie opadów deszczu i śniegu, bardzo niskich bądź bardzo wysokich temperatur, promieni słońca).

Jak przygotować pomieszczenia do malowania?

Nawet zastosowanie najnowocześniejszych farb i narzędzi malarskich nie uchroni wymalowywanych wnętrz przed zabrudzeniem. Można natomiast starać się, żeby zabrudzenia związane z malowaniem były jak najmniejsze. W pomieszczeniu malowanym po raz pierwszy sprawa jest względnie prosta - wystarczy zabezpieczyć stolarkę otworową i podłogi, jeśli były wcześniej położone. Tam gdzie maluje się pomieszczenia już użytkowane, sytuacja komplikuje się, gdyż z jednej strony trzeba zapewnić malarzom swobodny dostęp do ścian i sufitów, z drugiej chronić meble, żyrandole i kinkiety, podłogi, okna i drzwi. Najczęściej podłogi wykłada się szczelnie gazetami, albo pokrywa płóciennymi płachtami malarskimi. Jeśli nie można wynieść mebli do innego pomieszczenia, trzeba zsunąć je na środek i zasłonić folią, płachtami płótna bądź arkuszami woskowanego papieru.

Na czym polega przygotowanie podłoża do malowania?

Najczęściej spotykanym podłożem we wnętrzach naszych budynków jest tynk z zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się także płyty kartonowo-gipsowe.

Powierzchnia tynków cementowo-wapiennych i cementowych przygotowana do malowania powinna być czysta, gładka, bez rys, spękań, wykwitów, zacieków, tłustych zaplamień, pyłów i innych zanieczyszczeń.

Przed malowaniem podłoża cementowo-wapiennego, cementowego bądź betonowego, jeśli jego powierzchnia wcześniej nie była malowana żadnymi farbami, należy dowiedzieć się, czy sezonowało ono wystarczająco długo (wymaganie ogólne - 4 tygodnie). Jeśli tak, zaleca się takie podłoże zaimpregnować którymś ze środków impregnujących do podłoży mineralnych lub rozcieńczoną farbą dyspersyjną. W pomieszczeniach takich jak kuchnie i łazienki, często narażonych na wilgoć, warto ściany zabezpieczyć przed ewentualnym zagrzybieniem, poprzez zaimpregnowanie środkami przeciwgrzybicznymi.

Przed malowaniem powierzchni pokrytych wcześniej warstwą farby, najlepiej zmyć podłoże wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu i ponownie czystą wodą. Należy także usunąć wszelkie ubytki oraz spękania, złuszczenia, pęcherze starej powłoki, poświęcając szczególną uwagę miejscom słabo związanym z podłożem. Następnie trzeba wypełnić nierówności zaprawą tynkarską bądź gipsem.

Jeśli ściana jest zagrzybiona, należy usunąć z niej grzyb mechanicznie, a następnie oczyszczone powierzchnie pokryć środkiem grzybobójczym, poczekać aż wyschną i dopiero suche malować farbą.

Starą powłokę lakierniczą (lamperię) trzeba również usuwać mechanicznie, a przynajmniej zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. Przeszlifowaną powierzchnię można też ewentualnie zaszpachlować.

Przed przystąpieniem do malowania ścian wewnątrz budynku czy sufitów należy pamiętać, że przy malowaniu farbami dyspersyjnymi podłoże tynku może być lekko, równomiernie wilgotne, natomiast w przypadku stosowania farb rozpuszczalnikowych podłoże musi być suche.

Jak dobierać kolory farb do malowania wnętrz?

Dobór koloru farby to rzecz gustu, ale też wiedzy o wrażeniach i odczuciach, jakie pojawiają się najczęściej u osób przebywających w pomieszczeniach pomalowanych farbą o określonej barwie. Gust i osobiste pozytywne odczucia oczywiście decydują. Warto jednak pamiętać, że w zależności od wielkości pomieszczenia, jego kształtu i przeznaczenia, wysokości, tego czy jest dobrze oświetlone światłem naturalnym i czy jest słoneczne - że od tego wszystkiego powinien zależeć dobór kolorów. Ściany i sufity w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych mogą być malowane barwami wywołującymi wrażenie chłodu (np. niebieska ściana i biały sufit). Pomieszczenia słabo nasłonecznione, albo pozbawione słońca powinny być natomiast wymalowane barwami ciepłymi (np. kolor żółty, perłowy, jasny seledyn i jasny szary).

Czołowi producenci oferują farby "skrojone na miarę". Za takim określeniem kryje się możność doboru przez klienta w punkcie sprzedaży "swojego" oczekiwanego koloru, przygotowanego specjalnie dla niego. Możliwość taka pojawia się, gdy nabywa się farby producenta, który oferuje odpowiednią bazę (tzn. produkty decydujące o rodzaju uzyskanych farb) oraz pigmenty (kombinacje pigmentów) według specjalnej receptury. Cała operacja wybierania i wyprodukowania konkretnego koloru trwa przy tym dosłownie kilka minut, a powtarzalność koloru jest stuprocentowa, pozwala to klientowi w dowolnym czasie zamówić powtórnie idealnie taką samą farbę, w dokładnie takim samym kolorze.

Jak nakładać farbę?

Po otwarciu pojemnika z farbą (najczęściej puszki) należy dokładnie cienkim patyczkiem wymieszać jego zawartość. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji można malować.

Malowanie pomieszczenia zaczyna się od sufitu, później maluje się ściany.

Liczba nakładanych warstw zależy od rodzaju i jakości farby oraz przygotowania podłoża.. Stosując produkt o wysokim kryciu, przy starannie przygotowanym podłożu, nakłada się jedną, ewentualnie dwie warstwy. Gdy dysponujemy farbami gorszej jakości, liczba warstw może wynosić nawet 4 czy 5. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że warstwy farby muszą być cienkie, a nie grube.

Farby wodorozcieńczalne należy nakładać w temperaturze wyższej niż +5 st. C i przy wilgotności powietrza nie przekraczającej 80 %.


Błędy popełniane podczas malowania wnętrz

Nawet powłoki z dobrej farby mogą być dotknięte wadami, które mogą przecież powstać podczas malowania. Wady te ujawniają się najczęściej w postaci:

Słabego krycia - gdy stosując farbę wodorozcieńczalną nałoży się za mało warstw (trzeba wówczas nanieść jeszcze jedną), albo przy użyciu farby rozpuszczalnikowej nałoży się ją bez podkładu lub na zły podkład (należy wówczas przeszlifować powierzchnię i nałożyć nową warstwę farby).

Zacieków - po zbyt obfitym nałożeniu farby lub jej niedokładnym rozprowadzeniu.

Przebić plam, rdzy i innych objawowych zanieczyszczeń - gdy farba nakładana jest na niestarannie przygotowane podłoże.

Śladów pędzla - gdy użyto zbyt twardego pędzla lub naniesiono zbyt grubą warstwę farby.

Drobnych grudek i zgrubień - gdy do malowania użyto zanieczyszczony pędzel lub wałek.

Siateczki drobnych spękań - powstałej skutkiem nakładania kolejnej warstwy farby zanim poprzednia warstwa odpowiednio wyschnie.

Złuszczeń - gdy farba zostanie nałożona na podłoże nadmiernie wilgotne lub zapylone.

DYRUPArtykuł powstał przy współpracy z firmą: "

Data wiadomości: 2002-11-03
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 -\Kraj
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl