Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
Naucz się najbardziej popularnego 
tańca 
klubowego - West Coast Swinga!
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
  - FOTO 1 -  - FOTO 1 -   - FOTO 1 -  - FOTO 1 -
  - FOTO 2 -  - FOTO 2 -   - FOTO 2 -  - FOTO 2 -
OBUDZIĆ TRAWNIK NA WIOSNĘ!

Rozmowa z panem Maciejem, współwłaścicielem CENTRUM OGRODNICZEGO ZAWADY, prowadzącego sprzedaż roślin i sprzętu ogrodniczego.

Kończy się zima, wkrótce nastanie czas intensywnych prac ogrodowych. Jest wiele rzeczy do zrobienia aby zielony zakątek mógł cieszyć oko przez całe lato. W każdym ogrodzie, i tym dużym, i tym maleńkim, część powierzchni zajmuje zwykle trawnik. Marzeniem każdego posiadacza trawnika jest jego piękny wygląd. Uzyskanie gęstego zielonego kobierca wymaga jednak pewnych zabiegów. Od czego zacząć?

Rzeczywiście, każdy trawnik po zimie wymaga kilku zabiegów regeneracyjnych, niemniej jednak na pierwszy plan wysuwa się zabieg wertykulacji. Chcąc mieć naprawdę piękną murawę zabiegu tego nie należy lekceważyć. Zadaniem wertykulacji jest usunięcie z powierzchni trawnika warstwy osadu pokosowego zwanego filcem. Zalegająca warstwa filcu utrudnia przesiąkanie wody, mogą tworzyć się zastoiny, a to z kolei może powodować gnicie i rozwój mchu. Trawnik, na którym nie przeprowadza się wertykulacji z roku na rok wygląda coraz gorzej. Dodatkowo wertykulacja poprawia przepływ powietrza wokół korzeni.
Aerację trawnika przeprowadza się w momencie, gdy trawy są już zdolne do regeneracji, tuż przed okresem intensywnego podlewania i nawożenia. Ostrza aeratora ustawiamy na głębokość nie większą niż 2-3 cm i prowadzimy zabieg dwukrotnie (drugi raz w kierunku prostopadłym do poprzedniego).

Czy to oznacza, że chcąc mieć piękny trawnik musimy mieć nie tylko kosiarkę ale również aerator, wszak jest to spory wydatek jak na jednokrotne użycie w sezonie?

Kosiarka jest oczywiście niezbędna, lecz z wertykulatorem sprawa przedstawia się nieco inaczej. Stosunkowo tanie są wertykulatory ręczne, jednak praca przy ich pomocy nie należy do lekkich, dlatego nadają się one głównie na bardzo małe powierzchnie lub do użytku miejscowego. Na trawnikach wielkości średniej i dużej należy posłużyć się wertykulatorami o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Zakup takiego sprzętu to pewien wydatek, amortyzowałby się kilka lat. Myślę, że dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest wypożyczenie sprzętu. Dla przykładu: w CENTRUM OGRODNICZYM ZAWADY można wypożyczyć dobrej klasy aerator już za 50 zł na dobę.

To rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie. O czym jeszcze należy pamiętać w związku z wiosenną pielęgnacją trawnika?

Oczywiście o nawożeniu. Trawnik jest częścią ogrodu intensywnie użytkowaną. Ciągłe koszenie pobudza trawę do nieustannego wzrostu, a to z kolei powoduje szybkie zużywanie składników pokarmowych zawartych w glebie.

Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić, gdy ziemia już rozmarznie, ale zanim jeszcze rośliny rozpoczną wegetację, czyli w marcu. Najwięcej bowiem składników pokarmowych rośliny zużywają właśnie na "start", a ten z kolei zdecyduje o kondycji roślin w całym sezonie wegetacyjnym. Trawnik nawozimy kilka razy w ciągu sezonu, jednak to pierwsze wiosenne nawożenie jest najważniejsze. Nawożenie poszczególnymi pierwiastkami bywa dość kłopotliwe, szczególnie dla amatorów, dlatego lepiej jest skorzystać z dostępnych w handlu gotowych mieszanek wieloskładnikowych. Zawierają one poszczególne pierwiastki we właściwie dobranych proporcjach, a na opakowaniach jest dokładna informacja o składzie, procentowej zawartości czystego składnika oraz terminy i dawki, w jakich należy te nawozy stosować.

W naszym CENTRUM klienci znajdą zarówno klasyczne nawozy przeznaczone do stosowania kilka razy w roku, jak i nieco droższe - z grupy nawozów o spowolnionym działaniu. Zaletą tych drugich jest mała pracochłonność. Ich działanie polega na powolnym stopniowym uwalnianiu do gleby składników pokarmowych dzieęki czemu zwykle wystarczy jeden wlub dwa wysiewy w sezonie.
Kupując nawóz do siewnika należy zwrócić uwagę aby był to nawóz specjalny do tego celu. Takie nawozy mają specjalnie przygotowaną, wyrównaną gramaturę, co w przypadku siewnika na istotne zaczenie.

Widziałam w Państwa CENTRUM siewnik do siewu ręcznego - cóż to takiego?

To niepozorne "urządzenie" jest czymś pośrednim między klasycznym siewnikiem do nawozu a zwykłym siewem ręcznym. Nadaje się na niezbyt duże trawniki przydomowe gwarantując równomierny wysiew nawozu. W przyszłości, dzięki temu, że nawóz został wysiany równomiernie trawnik będzie miał piękny równy koloryt. Przy tradycyjnym siewie ręcznym niestety często trawnik ma place mniej lub bardziej intensywnej zieleni. Dlatego gorąco polecam taki siewnik ręczny.

Rozmowę przeprowadziła
Anna Walczak
CyberWielkopolska

Za garść porad wiosennych dziękujemy CENTRUM OGRODNICZEMU ZAWADY.

61-001 Poznań
ul. Zawady 19
tel. 0-61 875 86 31
e-mail: centrum@zawady.com.pl

Data wiadomości: 2006-03-30
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        

Dodany: 2016-06-28 21:01:49
Dodam, tylko że ogólnie przyjętą normą jest nawożenie trawnika około 3-6 razy na sezon. Dobrze sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe o
proporcjach dobranych do potrzeb traw. Powinno się nawozić po koszeniu, na suchą trawę, a potem obficie podlać trawnik.
Unikajmy nawożenia w czasie suszy. Najszybszy efekt daje stosowanie nawozów dolistnych.
Autor: Athyriaceae     + Odpowiedz na komentarz

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 -\Kraj
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl