Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
Pomagam w razie problemów związanych z widocznością w internecie - Masz problem - zapytaj!
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
 Dobry gospodarz gminy XXI wieku 
Z Burmistrzem Rakoniewic Józefem Jerzym Sieradzanem rozmawia Lidia Wejman  - Dobry gospodarz gminy XXI wieku 
Z Burmistrzem Rakoniewic Józefem Jerzym Sieradzanem rozmawia Lidia Wejman  -
Dobry gospodarz gminy XXI wieku
Z Burmistrzem Rakoniewic Józefem Jerzym Sieradzanem rozmawia Lidia Wejman


Jak zachęciłby Pan osoby, które nigdy nie słyszały o Rakoniewicach, by je odwiedziły?

Rakoniewice są przepięknym miasteczkiem z wieloma atrakcjami turystycznymi. Naszą perłą jest Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, w którym mieści się również pracownia przyrodnicza pana Albina Łąckiego. Na uwagę zasługują również domy podcieniowe, Pałac Czarneckich, piękny kościół parafialny, a w Rostarzewie stojący na środku drogi barokowy ratusz. Rakoniewice to czyste powietrze, lasy i piękne jezioro w Kuźnicy Zbąskiej. Do Rakoniewic warto nie tylko przyjechac, warto tu zamieszkać, zbudować swoją firmę, jednym słowem jest to miejsce, gdzie warto żyć.

Czy inwestorzy mogą liczyć na pomoc w realizowaniu swoich przedsięwzięć?

To jest właśnie jeden z przepisów na sukces, postawiliśmy na pomoc, wszystkim tym, którzy chcą u nas zainwestować. Zapewniamy inwestorom pięcioletnie zwolnienie z podatku, tanie grunty przy drodze krajowej nr 32 Poznań – Zielona Góra, usługi komunalne, bardzo niskie podatki, pomoc w szybkim załatwianiu wszelkich formalności związanych z pozwoleniem na budowę oraz uruchomieniem zakładu, ułatwiamy kontakty gospodarcze z przedsiębiorcami z zaprzyjaźnionych gmin zagranicznych
To dzięki tym zachętom w Rakoniewicach w ostatnim czasie zainwestowało sporo różnorodnych firm. Mamy duże magazyny logistyczne, można tutaj wynając krajowy i międzynarodowy transport, skorzystać z szerokiej gamy usług medycznych, dobrze się najeść i przenocować.

Rakoniewice zostaly uhonorowane przez Radę Europy kilkoma wyróżnieniami?

Tak, to prawda. W roku 1996 Rakoniewice zostały wyróżnione przez Radę Europy "Dyplomem Honorowym". W roku 1998 przydzielono miastu "Flagę Europy" za otwarcie drogi do porozumienia i zaciśnienia więzi młodzieżowych, nawiązywanie kontaktów z zagranicą, wymianę sąsiedzką, współpracę z gminami holenderskimi, niemieckimi, duńskimi. Po roku 2003 rozszerzyliśmy współpracę o kraje wschodnie, to jest Litwę, Rosję i Ukrainę. W tym roku Rada Europy przyznała Rakoniewicom swoje najwyższe wyróżnienie - "Plakietę Honorową". Jest to dla nas kolejny powód do dumy.

Czy nieodległa granica zachodnia ma lub może mieć realny wpływ na życie miasta i regionu?

Bliskość granicy ma niebagatelny wpływ na życie miasta. Większość naszych firm zajmujących się przetwórstwem rolno-spożywczym, i nie tylko, dostarcza swoje produkty na rynki zachodnie. Mamy także dobrze rozwiniętą długoletnią współpracę zagraniczną z gminami z Holandii, Niemiec, Danii, a ostatnio od trzech lat z bardzo ciekawie położonymi powiatami (rejonami) na wschodzie: Litwa – Sirvintos, 25 km od Wilna, Rosja – Szczelkowo, 25 km od Moskwy i Ukraina, Rejon Charkowski.


Co uważa Pan za swój największy sukces podczas sprawowania funkcji burmistrza w tej kadencji?

Trudno wybrać coś najważniejszego, ponieważ sukcesów mamy naprawde wiele. Przede wszystkim sukcesem jest dobra współpraca z mieszkańcami i Radą, z instytucjami i urzędami powiatu, województwa itp.
Zmienił się także sam Urząd. Osoby w nim pracujące służą pomocą i radą. W Urzędzie można się porozumiewać w wielu językach. Również inwestycyjnie to najlepsze lata w historii Rakoniewic. Najważniejsze to: wybudowanie sieci kanalizacji w Rostarzewie, budowa scieżek pieszo-rowerowych i dróg, kapitalny renmont szkoły w Jabłonnie, rozbudowa i modernizacja Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa. Ponadto rozpoczęczy swoją działalność nowe firmy np. Green Garden, Eurostar, Smulders Lloyd Loom, w najbliższym czasie rozpoczyna się budowa siedziby firmy Gamma Metal.

Jakie są Pańskie plany na przyszłość?

Będę ponownie ubiegał się o fotel Burmistrza Rakoniewic, ponieważ jest jeszcze dużo do zrobienia. Mamy dużo planów, związanych z europejskimi funduszami, które Polska otrzyma w ramach pomocy. Chcemy dobrze wykorzystać tą szansę, dlatego cały czas przygotowujemy dokumentację.
Prowadzimy również rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na temat gazyfikacji pozostałych naszych miejscowości.
W najbliższym czasie najważniejsza powinna być jeszcze większa promocja gminy, w celu przyciągnięcia inwestorów, którzy zapewniają pracę naszym mieszkańcom. Musimy się wciąż rozwijać, być atrakcyjną gminą zarówno dla turystów, jak i dla inwestorów.


Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Lidia Wejman

Artykuł powstał przy współpracy "Welcome to Poznań & Wielkopolska"

Data wiadomości: 2006-11-07
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 -\Wielkopolska
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl