Powrót na stronę wejściowš -
For ENGLISH: www.GreatPoland.eu
Panel Użytkownika:  Załóż konto  -  Zaloguj się
Naucz się najbardziej popularnego 
tańca 
klubowego - West Coast Swinga!
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |    kontakt    reklama    o nas   
Dodaj newsa do SERWISU INFORMACYJNEGO !DODAJ własnego NEWSA
do Serwisu Informacyjnego CyberWielkopolski
WYSZUKIWARKA Serwisu Informacyjnego - Proszę wpisać słowo lub zwrot kluczowy:
potraktuj jako wyrażenie       osobne słowa
 Czas na Poznań. Rozmowa z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym. - Czas na Poznań. Rozmowa z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym. -
Czas na Poznań. Rozmowa z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym.

Trzecią kadencję pełni Pan urząd prezydenta miasta. Gratulujemy!
Podczas kampanii wyborczej przekonywał Pan mieszkańców, że Poznań ma przyszłość. Jakie są zatem aspiracje miasta według nowego, starego prezydenta?

Najważniejsze są aspiracje mieszkańców, a oni chcą żyć w mieście nowoczesnym, otwartym na Europę, w którym wiele się dzieje. W mieście, w którym warto żyć. Warto żyć, bo znajdą tutaj dobrą pracę, dobre warunki mieszkaniowe i możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Tego niewątpliwie my, poznaniacy sobie życzymy. Jaka jest Pana wizja miasta?

Moja wizja, jest wizją miasta opartego na środowisku akademickim, na dobrze rozwiniętej nauce i na jej powiązaniach z biznesem. Miasta na wskroś nowoczesnego, studenckiego, w którym prym wiodą ludzie młodzi, kreatywni, potrafiący swoje pomysły wprowadzić w życie. Taka wizja jest realna i odpowiada aspiracjom poznaniaków. Chociaż zdarza się, że ci wyrażają swoje poglądy bardziej konkretnie, mówiąc na przykład o remontach dróg, czy o poprawie funkcjonowania służby zdrowia. By tego dokonać miasto musi mieć pewną siłę napędową, którą może być właśnie nauka i technologia.

Czy rozkład sił w Radzie Miasta, w której większość ma Platforma Obywatelska, daje szansę na realizację takiego kierunku rozwoju Poznania?

Niewątpliwie tak. Sytuacja, kiedy jest jasno zdefiniowana większość w Radzie jest łatwiejsza, ponieważ wtedy dokładnie wiemy, kto bierze współodpowiedzialność za podejmowanie decyzji – przynajmniej za tę część decyzji, które Rada musi podejmować. Środowisko Platformy Obywatelskiej to środowisko centrum sceny politycznej. Jestem z nim związany od 1990 roku. I nie jest tak, że na szczeblu samorządowym wygrywają interesy partyjne. Są to raczej pewne grupy poglądów, sposobów patrzenia na miasto. Nawet nie wiem, czy wszyscy radi PO sa jej członkami. Prawdopodobnie nie. W zwiazku z tym, nie mozemy mówic o “ partyjności”, tylko raczej o pewnych poglądach na sposób funkcjonowania miasta reprezentowanych przez radnych. A te poglądy akurat mamy bardzo zbliżone.

Tuz po złożeniu ślubowania podkreślał Pan konieczność pobudzenia aktywności poznaniaków, bo od niej zależeć będzie rowój miasta. W jaki sposób i w jakim kierunku chce Pan tę aktywność rozwijać?

W moim głębokim przekonaniu jest tak, że to, czy dana społeczność się rozwija czy nie, zależy od sił, w jakimś sensie “sił witalnych”, które ona posiada. Pozwala ona generować coraz to nowsze pomysły. I taką aktywność trzeba ciągle rozwijać.
Poznaniacy są aktywni w wielu dziedzinach. Ale nie zawsze jest to – jak na współczesny świat – wystarczające. Trzeba tę aktywność rozbudzać, na pewno rozwijając organizacje pozarządowe. Można przekazać niższym szczeblom społeczności np. samorządom pomocniczym większy zakres kontroli oraz kompetencji.

Jakie inwestycje są Poznaniowi potrzebne w pierwszej kolejności?

Takich inwestycji jest bardzo dużo. Na pewno zaliczyć do nich można poprawę układu komunikacyjnego. W pierwszej kolejności mam na myśli rozwój komunikacji zbiorowej a więc linii tramwajowych, a w drugiej kolejności komunikacji samochodowej. Poznaniowi jest niezwykle potrzebne wybudowanie ram komunikacyjnych. Nie tylko ze względu na układ komunikacyjny, ale ze względu na ogólny obraz miasta. Wybudowanie pierwszej ramy komunikacyjnej, a przede wszystkim jednego jej fragmentu ( trasy, która będzie łączyła ulicę Nowe Zawady z ulicą Północną), pozwoliłoby przebudować całe centrum Poznania i przełamać podział miasta, który został stworzony przez wybudowanie ulicy Solnej i odcięcie Wzgórza Św. Wojciecha od Starego Miasta. Z jednej strony usprawniłoby to komunikację, a z drugiej strony pozwoliłoby zmienić wizerunek miasta w ogóle. Powstanie obwodnicy miejskiej pozwoliłoby także, na uruchomienie terenów inwestycyjnych. Są to, zatem niezwykle ważne sprawy, przede wszystkim ze względu na obraz miasta oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy.

Według opinii ekonomistów z Centrum Ekspertyz Gospodarczych, budowa III ramy komunikacyjnej będzie dla Poznania bardzo opłacalna. Czy miasto zaciągnie kredyt i będzie realizowało tę inwestycję?

Nikt odpowiedzialny nie podejmuje decyzji na poziomie kilkunastu miliadrów złotych na podstawie jednej opinii. To zbyt poważna sprawa, która może obciążyc kilka pokoleń poznaniaków, nie nas, tylko nasze dzieci i wnuki. Ta inwestycja, w częściach rozpocznie się na pewno w ciągu najbliższych dwóch lat. Kiedy będzie możliwa realizacja całości? Cóż, wymaga to kolejnych analiz. Te pierwsze są bardzo optymistyczne i mówią, że do 2050 roku ( to jednak ponad 40 lat ) ta inwestycja się zwróci.

Z których inwestycji jest Pan najbardziej zadowolony?

Z tych, na które najbardziej czekali mieszkańcy. Przede wszystkim z realizacji układów komunikacyjnych. Zasadnicze znaczenia dla Poznania ma wylot na autostradę, czyli modernizacja ulicy Głogowskiej. Ważne dla poznaniaków jest na pewno przyspieszenie połączenia tramwajowego z Ratajami. Z jednej strony podnosi to komfort podróżowania, a z drugiej przy poznańskich, czasowych cenach biletów, obniża koszty. Myśle, że to bardzo oczekiwane połączenie.
Na pewno poznaniacy cieszą się z inwestycji sportowych, czy oświatowych. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy najwięcej boisk ze sztuczną nawieżchnią przy szkołach. Jest to powód do zadowolenia młodych ludzi, którzy użytkują te boiska.

Z radością mówi Pan o tych boiskach, bo powszechnie wiadomo, że sport jest Pana pasją. Pewnie z dużymi emocjami czeka Pan na decyzję w sprawie letniej uniwersjady 2011 roku?

Porównywanie tego z dużymi emocjami nie jest właściwe, bo w tej sprawie jestem na etapie walki i lobbingu, a należę do ludzi, którzy kiedy działają, starają sie nie emocjować. Emocjować się będe być może w tych ostatnich godzinach, kiedy delegaci zamkną się w pokoju, a my już po prezentacji będziemy oczekiwać na wynik. W tej chwili jest jeszcze bardzo dużo pracy przy przygotowaniu dobrej prezentacji i mam nadzieję, że zostanie ona doceniona. Zauważam, że coraz większe znaczenie w skali międzynarodowej ma ogólnopaństwowy lobbing polityczny. Nasz rząd angażuje się w tę sprawę, jednak, kiedy patrzę na poziom zaangażowania państwa na przykład chińskiego czy rosyjskiego, to jest on niewspółmiernie większy. Myślę tutaj, nie tylko o samej aktywności rządu, ale również o państwowych środkach finansowych przeznaczonych na promocję, czy ilości spotkań, które w związku z tym są możliwe do zorganizowania.

W kwietniu zapadnie też decyzja dotycząca Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

Tak, i tu muszę powiedzieć, że trochę bardziej jest tak, że się emocjonuje. Mogę sobie na te emocje pozwolić, bo po stronie miasta wszystko już zostało zrobione. Teraz jest już oczekiwanie na to, co zrobi rząd polski i ukraiński, czy dobrze przygotuje ostateczną oferte i jak skuteczny będzie lobbing. Jesteśmy przekonani, że dobra oferta nie wystarczy. Należy jeszcze nawiązać kontakty z tymi, którzy na końcu podniosą rękę.

Przy okazji szansy na organizację tak prestiżowych dla miasta imprez sportowych, nasuwa się pytanie o Termy Maltańskie.

Na pewno jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Poznaniu. Zarówno w części sportowej, ze względu na letnią uniwersjadę, jak i w części rekreacyjnej, potrzebnej poznaniakom na co dzień. Cenne jest, że dostaliśmy na to pieniądze publiczne, rządowe, niepokojące zaś, że dopiero na lata 2008 – 2009, na które przypada główne finansowanie. Mamy podpisane umowy, szukamy wykonawcy i wszystko wskazuje na to, że bez większych problemów do końca 2009 roku inwestycja ta zostanie zakończona.

Jesteśmy u progu nowego roku, a to czas życzeń...

Proste życzenia są zawsze najlepsze. Myślę, że życzenia spełnienia marzeń są najbardziej pożądane przez wszystkich i... oby się spełniły.

Rozmowa odbyła się przed 16.01.2007r.Artykuł powstał przy współpracy “ Welcome to Poznań & Wielkopolska”

Data wiadomości: 2007-02-02
Powrót do zestawienia

  SKOMENTUJ POWYŻSZĄ INFORMACJĘ+ Dodaj własny komentarz        


  DZIAŁY INFORMACJI:

 WYDARZENIA
 BIZNES i GOSPODARKA
 KULTURA, SZTUKA, IMPREZY
 SPORT
 TECHNOLOGIE i NAUKA
 KOMUNIKATY
 FELIETONY z WIELKOPOLSKI
 -\Wielkopolska
 MOTORYZACJA
 DOM i BUDOWNICTWO
 PRACA i EDUKACJA
 MEDYCYNA i ZDROWIE
|  START  |  WIADOMOŚCI  |  KATALOG STRON  |  OGŁOSZENIA - CyberBazar  |  TURYSTYKA - AGROTURYSTYKA  |  URZĘDY  |  DYSKUSJE  |  MAPY  |
CyberWielkopolska:  Kontakt  |  Regulamin  |  Polityka Prywatności  |  Mapa Serwisu  |  Reklama  |  Agencja Promocyjna  |
SprawdŸ pocztę w CyberWielkopolsce
Polecamy:
© CyberWielkopolska 2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl